w , ,

REDEFINICJE – co usłyszymy podczas TEDxWarsawWomen 2022?

Depresja, menopauza, interpłciowość, perfekcjonizm – o tym, między innymi, mówiły uczestniczki TEDxWarsawWomen w zeszłym roku, szukając wspólnie odpowiedzi na pytanie: What now?. W tym roku temat przewodni wydarzenia, które odbędzie się 9 grudnia w Teatrze 6. Piętro, to Redefinicje. O tym, co czeka widzów i jak wyglądały przygotowania, Aleksandrze Laudańskiej opowiedziała kuratorka TEDxWarsawWomen, Ewa Turek.

Ewa Turek, kuratorka TEDxWarsawWomen; fot. Beata Muchowska

Aleksandra Laudańska: Jaka jest historia powstania TEDxWarsawWomen i co odróżnia to wydarzenie od innych na licencji TED?

Ewa Turek: Pierwsze wydarzenie TEDxWarsawWomen odbyło się w 2010 r. w Warszawie. Za każdym razem to indywidualna zgoda centrali TED. Trzeba spełniać określone wymogi i reguły licencji. TEDx to globalny program realizowany przez tysiące osób na całym świecie, który wymaga pewnych podstawowych zasad. Nie podlegają one negocjacjom i są obowiązkowe dla wszystkich organizatorów – ponieważ utrzymanie integralności wizji TEDx jest zadaniem zarówno konferencji TED, jak i lokalnych organizatorów.

Wydarzenie organizowane na licencji musi zachować ducha TED: jego multidyscyplinarność i koncentrację na sile idei, które mogą zmienić życie, a ostatecznie – świat. Wszystkie wydarzenia są więc w pewien sposób podobne, ale też każde jest jedyne w swoim rodzaju – ze względu na unikalność mówców. W tym roku uzyskaliśmy licencję dla TEDxWarsawWomen już ósmy raz. Z każdym rokiem jego ranga i zainteresowanie nim rosną, co bardzo nas cieszy.

A.L.: Coraz większe zainteresowanie widać po rosnącej liczbie zgłoszeń. Dostaliście ich teraz rekordowo dużo, aż 650! To osiem razy więcej niż rok temu. Wybieranie kandydatów na mówczynie i mówców musiało być tytaniczną pracą, jak to wyglądało?

E.T.: Tak, było dużo pracy. Ale, jak co roku, mamy fantastyczny zespół. To doświadczeni mentorzy, którzy znają zasady mowy TED, reguły licencji, a przede wszystkim są fachowcami w takich dziedzinach, jak występy publiczne, psychologia, coaching. Liderką zespołu jest Monika Dąbrowska.

A.L.: Redefinicje – skąd taki temat tegorocznej edycji TEDxWarsawWomen?

E.T.: To hasło nawiązuje do ostatnich lat i przełomu, który dokonał się na całym świecie w związku z pandemią – mam na myśli gwałtowne zmiany w funkcjonowaniu takich obszarów, jak dom, praca, szkoła. Wiele trzeba było zredefiniować. Nie zmienia się tylko jedno – potrzeba człowieka do bycia częścią wspólnoty. Dlatego formuła wydarzenia TEDx cieszy się taką popularnością. To inspiracja, nauka, zabawa i dobre towarzystwo.

A.L.: Doświadczyłam tego. Atmosfera warsztatów, spotkań, prób była w zeszłym roku wspaniała. Uczestnicy dostają ogrom wsparcia od was i pozostałych mówców. Czy jakieś tematy powtarzały się w tym roku częściej niż inne? A może jakiś wątek was zaskoczył?

E.T.: Wiele zgłoszeń dotyczyło trudnych historii i doświadczeń: depresja, niepełnosprawności, traum. Warto podkreślić, że najważniejszy jest temat, teza. Na drugim miejscu jest osoba, która chce o tym opowiedzieć. To zasada TED, że ze sceny mają wybrzmieć idee warte rozpowszechniania.

A.L.: Co miało wpływ na to, że ostatecznie zostały wybrane dane osoby i tematy, a nie inne?

E.T.: To był żmudny proces całego zespołu mentorów. Były dyskusje, analizy, głosowanie i, ostatecznie, wybranie kilkunastu osób, które staną się kandydatami na mówców. Zwracamy uwagę, aby tematy były nowe w stosunku do ubiegłorocznych wystąpień. Różnorodność dotyczy również obszarów – każda mowa powinna dotyczyć innego: technologii, środowiska, społeczeństwa, natury.

A.L.: Jakie mowy usłyszymy w tym roku?

E.T.: Finalna dziesiątka jest już na finiszu przygotowań. Będzie o kobietach w lobbingu, siostrzeństwie, plastikowej przyszłości, wdowieństwie, ale i matriarchacie słonic w Afryce. Różnorodność to nasze drugie imię – tematyka wydarzeń TEDx powinna być multidyscyplinarna i szeroka. Mowy będą na pewno inspirujące, jak co roku.

A.L.: Nie mogę się doczekać! Mowy wygłaszane podczas TEDxWarsawWomen są często przełomowe. Wasz zespół to 29 osób – 28 kobiet i jeden mężczyzna. Angażujecie się w organizację konferencji pro publico bono. Wielki szacunek za to – rok temu widziałam, jaki to ogrom pracy. Kim jesteście, dlaczego to robicie?

E.T.: Łączy nas idea – bo robimy coś naprawdę fantastycznego. Nakręca nas współpraca – bo cieszymy się z pracy zespołowej. Bawimy się – świętujemy sukces w dniu wydarzenia i po nim, gdy opadną emocje. Jestem wdzięczna każdej osobie z mojego zespołu, bo współpraca z ludźmi, kiedy nikt nie musi, a każdy może, a przede wszystkim chce, daje niesamowitą energię i radość. To sześć miesięcy spotkań, rozmów, komunikacji online, tysiąca spraw, których trzeba dopilnować.

A.L.: Czy można do was dołączyć? Jeśli tak, to jak to zrobić?

E.T.: Co roku nasz zespół trochę się zmienia, ktoś odchodzi, ktoś przychodzi. Zawsze warto napisać do nas i zgłosić gotowość do przyłączenia się.

A.L.: W zeszłym roku wspierałaś konferencję jako mentorka, tak się poznałyśmy – pomogłaś mi wtedy wejść na mój życiowy everest. W tym roku objęłaś dowodzenie TEDxWarsawWomen i jesteś kuratorką konferencji. Jakie to doświadczenie dla ciebie?

E.T.: Bez wcześniejszych doświadczeń z TEDx jako mówczyni, mentorka i liderka trudno byłoby mi wziąć odpowiedzialność za tak dużą imprezę. W podjęciu decyzji pomogły mi moje doświadczenia w organizacji TEDxKids. Dla mnie to kolejny ciekawy projekt, spora odpowiedzialność. Z tym cudownym zespołem jestem spokojniejsza. Razem możemy wiele.

A.L.: Czym dla ciebie jest hasło redefinicja i czy któraś mowa poruszyła cię w tym roku szczególnie?

E.T.: Podczas prób tak, były wzruszenia, ale trudno mi wybrać jedną mowę. Każda jest inna, ciekawa, inspirująca. Zapraszam do oglądania, wybierzcie swoją. Redefinicja to dla mnie wiara, że człowiek jest w stanie poradzić sobie w trudnych warunkach. Jak mówił Winston Churchill: „Jeśli przechodzisz przez piekło, nie zatrzymuj się”.

A.L.: Co trzeba zrobić, żeby wystąpić na TEDxWarsawWomen w 2023 r.?

E.T.: Jak co roku otwieramy formularz zgłoszeniowy w okolicach czerwca. Każdy – podkreślam: każdy – może zgłosić siebie lub kogoś jako kandydata. Nie trzeba być profesjonalnym mówcą, ponieważ wszyscy, którzy się zakwalifikują, otrzymają wsparcie w przygotowaniach. To, że w tym roku mieliśmy ośmiokrotnie więcej zgłoszeń, oceniam jako nasz – organizatorów – sukces, ale również znak, że wśród ludzi jest coraz więcej odwagi i chęci wyrażania siebie na forum. To dobrze, bo warto wyjść ze strefy komfortu, zaryzykować. Nigdy nie wiadomo, czy scena nie stanie się trampoliną do czegoś większego w życiu. Warto dać szczęściu szansę – to moja dewiza. Moja własna historia jest na to dowodem.

 

SILVER MAG jest Partnerem Medialnym TEDxWarsawWomen 2022. Wydarzenie będzie bezpłatnie transmitowane online: https://www.facebook.com/events/1496813054063207/. Start o godz. 10:00, 9 grudnia 2022r.

Kolejny projekt C&A z udziałem silversów zrealizowała agencja Silver Models

Redefinicja – temat przewodni najnowszego numeru SILVER MAG